Octavarium – הנאגט

ינואר 1, 2006

הקדמה


8VM

האלבום אוקטבריום (Octavarium) הוא אלבום הסטודיו השמיני של הלהקה. זהו האלבום המורכב והמתוחכם ביותר מבחינת Nuggets ומבחינה מוזיקלית, מעין פריטים חבויים המכילים משמעות מיוחדת. מייק פורטנוי הודה באחד הראיונות ש"האלבום כולו הוא "Nugget אחד גדול", כלומר, האלבום כולו מלא התייחסות חבויות.

בסקירה זו אנסה לאסוף ולהציג את כל הפרטים הידועים לאנושות כולה על האלבום. זאת אעשה באמצעות רשת ניורונית מתוחכמת (והסתמכות על מאמרים בנושא וחפירות, עמוקות למדי, של חברי המועדון). מקור המידע העיקרי הוא המאמר, המופיע בסוף הסקירה, ואתר האינטרנט של מייק פורטנוי, שגם הוא מופיע בסוף הסקירה ודף הויקיפדיה של האלבום. הסקירה לא מתיימרת להיות מושלמת, לכן נשמח אם יש לכם הערות או דברים להוסיף לסקירה.

הבא נתחילה…

הרעיון המנחה של האלבום אוקטבריום הוא מחזוריות. אלמנטים מחזוריים החוזרים על עצמם ונגמרים במקום בו התחילו.

אוקטבה במוזיקה (סביר להניח שהמילה אוקטבריום מבוססת על אוקטבה) מתחילה ומסתיימת באותו תו. אוקטבריום הוא ככל הנראה המשך לאלבום הקודם, Train of Thought (״חוט המחשבה״), שכן השיר הראשון באלבום מתחיל באותו תו, "פה" או F, שבו הסתיים השיר האחרון באלבום Train of Thought.

תבנית זו, של התחלת אלבום חדש באותו תו, אשר בו השיר האחרון באלבום שלפניו נגמר (משפט מסובך, בפשטות, התו האחרון באלבום כלשהו, יהיה אותו התו שיתחיל את האלבום הבא) מתחילה באלבום Scenes of a Memory, אשר יצא בשנת 1999. דבר זה מעניין במיוחד, משום שאלבום זה לוקח אלמנטים מהשיר Metropolis Pt. 1 אשר יצא בשנת 1992, כחלק מהאלבום Images And Words, חוזר עליהם ומרחיב אותם לכדי אלבום שלם עם סיפור. מסקנה מתבקשת היא התעסקות ממושכת של הלהקה ביצירת רצף ביצירה המוסיקלית שלהם.

סמל ואלמנט שניתן להבחין דיי בתכיפות באיור ובציורים אשר באלבום הוא האוקטגון, או המתומן בעברית, אשר תוחם כוכב בעל 5 קצוות. מספרים אלה, 8 ו- 5, בולטים בהופעתם באלבום אוקטבריום בפרט, ובלהקה עצמה באופן כללי, כמו כן, הם מוסתרים בתוך האלבום לא מעט.

כעת נקפוץ למילה אוקטבריום

חיפוש על המילה העלה מעט מאוד תוצאות. רובן קשורות לספר "Octavarium Romanum" אשר נמצא בותיקן. ספר זה הוא ספר הנחשב בעיניי אחדים לנספח לספר התפילות הנוצרי-קתולי "Roman Breviary", והוא עוסק במגוון שיעורים ותובנות לגבי היום השמיני בחגים נוצריים שונים. האפיפיור סיקסטוס ה- 5 (Sixtus V) הורה על כתיבתו, אך רק האפיפיור קלמנט ה- 8 גרם לספר לקרום עור וגידים.

הסמליות העיקרית של המספרים

 • המילה Octavarium (אוקטבריום) בנויה מ- 5 הברות, תנועות ועיצורים והאלבום הוא ה- 8 במספר מבין אלבומי הסטודיו של הלהקה
 • 5 מוזיקאים חברים בלהקה
 • 8 מוזיקאים עברו בלהקה עד כה (כולל הנוכחיים, ללא כריס קולינס אשר היה חלק מ- Majesty, הלהקה אשר הפכה בסופו של דבר לדרים ת'יאטר במתכונתה הראשונה)
 • 5 אלבומים רשמיים מהופעות וקונצרטים ברגע שחרור האלבום
 • דרים ת'יאטר הוקמה בשנת 1985
 • מתוך 8 השירים באלבום הוקלטו 5 עם מערכת התופים "פטיש האלים" (The Hammer of the Gods Kit), המערכת השמינית במספר של פורטנוי בקריירה שלו

אמנות האלבום

8VMעטיפת האלבום מראה לנו 4 כדורי מטוטלת בכל צד של העטיפה. כאשר העטיפה פתוחה אנו רואים את המתקן שנקרא "עריסתו של ניוטון" שמדגים שימור תנע ואנרגיה ומשלים את אותו

מחזור כל פעם מחדש, דבר שמרמז שוב על רעיון המחזוריות של האלבום. בדר"כ המתקן מכיל 5 כדורים, אך על עטיפת האלבום מצויים 8 כדורים, 5 ציפורים ואדם.
צורת התצוגה של העטיפה, כאשר היא פתוחה, יוצרת אוקטבה בקלידי הפסנתר, כאשר הכדורים הם הקלידים הלבנים והציפורים מייצגות את הקלידים השחורים. עכשיו השאלה היא – למה לעזאזל ממוקם האדם איפה שהוא נמצא? הופתעתי, ולא הופתעתי באותה מידה, לראות שהאדם ממוקם מתחת לקליד ה –תופים– "פה" (F)! נכון מאוד, הצליל הסוגר את "In The Name Of God" באלבום הקודם ופותח את האלבום ואת השיר “The Root Of All Evil".

8VM8VM

בצד הפנימי של העטיפה אנחנו רואים ילד חמוד עם פחית מחוברת לחוט. מי לא בנה טלפון כזה שהיה ילד עם שתי קופסאות קוטג'?

הרעיון מאחורי הפרט הזה פשוט בתכליתו, הכל מתחיל ומסתיים באותה נקודה (זוכרים את התווים?). בצד אחד הילד מדבר ובצד השני הילד מקשיב (צד נשי וצדי גברי? , אולי הוא מספר לעצמו את התלאות שעבר במהלך המסע, גם אחרי שסיימת את הכל, אתה עדיין תקוע בתוך האוקטבריום (המתומן) בלופ אינסופי. מתחת לחוט של הילד המדבר נמצאים גם שני היהודים שלנו. 🙂 החוט של הילד המקשיב מחלק את רשימת השירים בדיוק באמצע, לשני חלקים של 4 שירים, מעיד על סימטריה, שהופיעה גם על עטיפת האלבום.

8VM8VM

ברקע של המילים לשיר השני “The Answer Lies Within” נמצאות שתי אבני דומינו. על אחת מהן המספרים 2 ו3, ועל השנייה 3 ו5. כלומר סכום האבנים הוא 5 ו8, בהתאמה. ישנן 3 ציפורים באוויר, שתיים באוויר, שאולי מייצגות את שני הקלידנים דרק שריניאן, וקווין מור, וציפור אחת על אבן הדומינו שסכומה 5, שאולי מייצגת את צ'רלי דומינצ'י. הקוביה הקרובה לצופה יכולה אף לרמז על מס' הקלידנים (3) ומס' הזמרים (2) שעברו בלהקה.

בשתי האבנים המספר המשותף הוא 3. אנו אכן יודעים שהליבה של דרים ת'יאטר היא 3 אנשים, שנמצאים בלהקה מאז ועד היום: מייק פורטנוי, ג'ון פטרוצ'י וג'ון מיונג. ו5 הוא המס' של חברי הלהקה היום.
ברקע למילים לשיר השלישי "These Walls", אנו רואים עכביש בעל 8 רגליים שכלוא בתוך מתומן שבתוכו ישנם 5 קירות שעוטפים אותו. למרות שיש 8 פתחים במבוך, העכביש כלוא בתוך המתומן הפנימי ביותר, כלומר העכביש כלוא ב"קירות הללו" (תרגום מאנגלית, ז.א.).
מול העמוד בו נמצאים השירים השישי "Never Enough" והשביעי ”Sacrificed Sons”

8VM

נמצא איור בוא נמצא תמרור מתומן הנושא את סמל ה- Majesty המסמל את הלהקה, 5 דגים ותמנון (שלו, כמובן, 8 זרועות) בשונית אלמוגים.
האיור המופיע מול המילים לשיר "Octavarium" הוא איור ייחודי של כוכב בתוך מתומן. באיור מספר הרמזים למספרים 5 ו- 8 הם רבים, ורבים מרמזים אלה הם רמזים דקים.

8VM

 • קנה המידה הוא התייחסות ברורה ל-5 ו- 8, שכן היחס בין המתומן לכוכב הוא 5:8. כמו כן, האיור מקוטלג כFigure 8 (איור מס' 8, ז.א.)
 • מידות האיור כוללות את הריבוע הדמיוני התוחם את המתומן הוא 29 רגל ו- 6.75 אינץ' (שיטת המדידה האמריקאית, ז.א.), משולשים ישרים בעלי רגליים באורך של 8 רגל ו- 8 אינץ'
 • בכל קיר יש חלל ברוחב של 5 רגל ו- 8 אינץ'
 • באיור יש הזכרה לסולם לידיאני (Lydian Scale), בתחתית האיור, בצד שמאל כתובה האות F, ולפי מהלך השעון, מתגלות דרגות הסולם. דרגות הסולם (F עד E) נמצאות ליד כל צלע במתומן
 • זהו סולם במוזיקה, כאשר יתחיל בתו פה (או F) יכלול את התווים הבאים:
  פה – סול – לה – סי – דו – רה – מי או F – G – A – B – C – D – E (יש לקרוא משמאל לימין)
 • אפשר למצוא סולם נוסף באיור, והוא סולם כרומטי, שהוא סולם שעולה תמיד בחצי טון. מהלך הסולם כאשר הסולם יתחיל מהתו פה (זהו הצליל הפותח את האלבום) הוא:
  פה – פה דיאז – סול – לה – לה דיאז – סי – דו – דו דיאז – רה – רה דיאז – מי דיאז

  או

  F – F# – G – A – A# – B – C – C# – D – # – E (יש לקרוא משמאל לימין)

  למה זה חשוב? את זה נברר עוד בפסקאות הבאות

 • ישנן דלתות ב- 4 צידי המתומן, אך רק הדלת הדרומית (המסומנת בE) אכן פתוחה, דבר שיכול לסמל שהסוף הוא רק ההתחלה, ולהפך, ושוב, זה מחזק עם עקרון המחזוריות באלבום
 • בתוך המתומן נמצאים 8 משולשים שווי שוקיים שווים אחד לשני

בדף הבא, נמצא את הילד שוב וחברי הלהקה כקלידים השחורים של הפסנתר. מאחורי ה- CD, על העטיפה נמצא כדור 8 של משחק הפול עם סמל ה- Majesty עליו.
בצידה האחורי פנימי של העטיפה חלק של קלידי הפסנתר. התצורה הזאת כוללת אוקטבה שלמה, המתחילה עם צליל הפה (F, אני בטוח שאתם שונאים אותו עכשיו, אם לא שנאתם אותו עד עכשיו…).

בצידה האחורי פנימי של העטיפה חלק של קלידי הפסנתר. התצורה הזאת כוללת אוקטבה שלמה, המתחילה עם צליל הפה (F, אני בטוח שאתם שונאים אותו עכשיו, אם לא שנאתם אותו עד עכשיו…). כל קליד לבן מייצג שיר (8 קלידים, 8 שירים), וכמו כן כל קליד מייצג תו וסולם מינורי של השיר אותו הוא מייצג. בכל שיר אשר אחריו נמצא קליד שחור, כלומר בשירים 1, 2, 3, 5 ו- 6 ישנו קטע בסוף השיר אשר לא חופף את הזמן המצוין בעטיפת האלבום. קטע זה לא קשור באופן ישיר לשיר. מכיוון שאין חפיפה בין הזמן הכולל האמיתי של האלבום (75:55) , והזמן המצוין על העטיפה (73:26), ישנו מרווח אותו ממלאים הקטעים, אשר לא נכללים בשיר ע"פ זמני השיר הכתובים על העטיפה וחופפים למיקום הקלידים השחורים על מקלדת הפסנתר שעל העטיפה האחורית (המתחילה בתו פה, F). דבר זה מאפשר לאלבום להיות בנוי על סולם לידיאני (זוכרים אותו? ההא מלמעלה) וגם על סולם כרומטי (החבר של הלידיאני).

מבלבל? כנראה שזאת מטרת האלבום. גאוני? בהחלט, אלבום מאוד גאוני.

רצועה קטע זמן שיר תו קלידים
1 0:00 – 8:07 The Root Of All Evil F
1 8:08 – 8:25 קולות טבע F#
2 0:00 – 5:20 The Answer Lies Within G
2 5:21 – 5:33 שינוי גובה הצליל G#
3 0:00 – 6:59 These Walls A
3 7:00 – 7:36 רוח\פעימת לב\צלצול פעמונים A#
4 0:00 – 4:29 I Walk Beside You B
5 0:00 – 7:16 Panic Attack C
5 7:17 – 8:13 סולו קלידים C#
6 0:00 – 6:33 Never Enough D
6 6:34 – 6:46 התחלת השיר Voices מ- Awake D#
7 0:00 – 10:42 Sacrificed Sons E
8 0:00 – 24:00 Octavarium F

הליריקה

לחצו על הכותרת על-מנת להציג/להסתיר את הליריקה
כל שיר מלווה באניליזה של הליריקה.

מילות סיכום

הרבה אנשים שיערו עם יציאת האלבום והדרך בו הוא נגמר שזהו סופה של דרים ת'יאטר. זהו, באופן ברור לחלוטין, לא המקרה.
סקירה זו יוצאת בזמן יציאת האלבום החדש של הלהקה, Systematic Chaos.

לסיכום, אנו רואים שזהו אלבום מאוד מתוחכם, אשר נכנס ללופים אינסופיים פעמים רבות ובמובנים רבים, ומנסה להראות את המחזוריות ואת המעגליות של החיים.

קישורים


נכתב ע"י זיו ארזי

הידעת? למועדון המעריצים ישנו פורום פעיל מאוד בו החברים מתרגשים, צוחקים, מתווכחים, מתדיינים, נפגשים והכל יחדיו. הצטרף גם אתה לקהילה של מועדון המעריצים הרשמי של דרים ת'יאטר בישראל!