ראיון עם ג'ורדן רודס

פברואר 1, 2009

פורסם לראשונה בגליון השישי של מגזין מועדון המעריצים

היי ג'ורדן, מה שלומך? עבר הרבה זמן מהפעם האחרונה שנפגשנו, והרבה דברים מעניינים קרו מאז.
שלומי טוב תודה, מאוד מתרגש מהעבודה על האלבום החדש.

הראיון מורכב משאלות שונות שאספנו מחברי המועדון שלנו במהלך השבוע האחרון.

האלבום החדש הוא העשירי במספר של הלהקה, ספר לנו איך ההרגשה והאם זה השפיע על תהליך הכתיבה וההקלטה של האלבום:
אני לא יודע אם העובדה שזה האלבום העשירי ישבה לנו בראש כל הזמן. ברור שזה רגע חשוב בהיסטוריה של הלהקה. אני מאוד נהנה לעבור על האלבום שוב ושוב. יש לי הרבה לעשות כדי להכין את עצמי לקראת ההופעות אז אני מקשיב לאלבום הרבה מאוד בזמן האחרון. זה אלבום מאוד מיוחד ומעניין, אולי אפילו המועדף עלי עד עכשיו, גם אחרי כל-כך הרבה שמיעות שלו אני לא משתעמם בכלל. בד"כ אני לא מקשיב להקלטות שלי אלא ממשיך קדימה, וכאן אני מקשיב לאלבום הרבה פעמים וכל פעם אני מרוצה ושמח מאוד ממה שהקלטנו. בכלל לדעתי דרים ת'יאטר זה הרכב מאוד ייחודי. הרבה הרכבים אחרי הרבה זמן יחד מאבדים הרבה מכוח העשייה שלהם, דרים תי'אטר זה הרכב שלא מאבד פוקוס, לא מאבד כיוון ולא מרפה אף פעם.

ממש כיף לשמוע את ההתלהבות וההתרגשות בקול שלך שאתה מדבר על האלבום הזה.
הזכרת לא מזמן שלאלבום החדש יהיה סאונד קצת גותי מבחינת הקלידים ששומעים בו, מה אתה יכול להרחיב בנושא ובכלל על מה שנשמע באלבום החדש?

השתמשתי בסאונד רחב עם הרבה שכבות. השתמשתי במלוטרון הרבה, כלי מיתר ומקהלות שאפשר לשמוע באלבום. סאונד מגוון מאוד שבהחלט נותן הרגשה גותית ומוסיף הרבה עומק.

האם האלמנט הזה חוצה את כל האלבום כמעין נושא מוזיקאלי או שהוא ספציפי לקטעים מסוימים?
זו בהחלט הייתה אחת הגישות באלבום, אבל זה לא משהו שמייצג את כל האלבום החדש כנושא מוזיקאלי בתוכו. משהו שאהבתי באלבום זה שלמרות הגישה הגותית, אפשר לשמוע הרבה תזמור באלבום. זה נשמע לפעמים כאילו תזמורת שלמה מנגנת עם הלהקה וזה היה צד מאוד מעניין לעבוד איתו. מצד שני אפשר לשמוע שהקלידים נשמעים מאוד מטאליים ומחוספסים שאפילו אפשר להתבלבל ולא להבין ששומעים קלידים. זה מה שטוב ורע בלהיות קלידן, אתה יכול להקליט משהו בסאונד כל-כך מטאלי שאנשים ישאלו: "אבל איפה הקלידים בקטע הזה?" למרות שהם ממש בפרצוף שלך.

ספר לנו קצת על הכלים החדשים והישנים שאתה מנגן בהם באלבום הנוכחי.
אני משתמש הרבה בתוכנת סאונד חדשה ומאוד מעניינת שקוראים לה Omnisphere, יש לי דמו אונליין שאפשר לראות באתר שלי. הסאונד של התוכנה הזאת מצוין ומאוד עמוק עם כמות גדולה מאוד של צלילים שונים.

אתה ידוע באהבת הגאדג'טים הגדולה שלך והשילוב שלהם במוזיקה שאתה כותב, יש משהו באלבום החדש שכדאי לשים לב אליו?
אחד הדברים החדשים שהכנסתי באלבום הזה זה הנגינה דרך האייפון. זו תוכנה שקוראים לה Wivi וזה היה מאוד מהנה, הקלטתי סולו אחד דרך הדבר הנחמד הזה וממש מרגישים אותו. אבל כמו תמיד יש את הכלים הרגילים שלי: השתמשתי בקונטיניום, במקלדת PC3, רולנד כמובן, הרבה עם המיני-מוג, הממוטרון שלי, אותם כלים שאני משתמש בהם בשנים האחרונות, ויש הרבה מאוד.

לאלבום החדש יהיו שישה קטעים בלבד. האם זה היה במכוון, או שתוך כדי עבודה יצא שהוא חולק רק לשישה קטעים?
אני לא חושב שהתוכנית הייתה לשישה קטעים. יש לנו בעיה לכתוב שירים קצרים, אז אנחנו כותבים ופתאום הקטעים מתארכים וצריכים לחלק אותם ולהגביל את עצמנו מבחינת האורכים של הקטעים, אז יוצא שהחלוקה הפעם הייתה לשישה קטעים.

שאלה מאוד מעניינת שעלתה אצלנו במועדון: האם כתבת מילים לחלק מהשירים באלבום החדש, והאם בכלל אתה כותב מילים או רוצה לכתוב מילים בעתיד לדרים ת'יאטר?
לא כתבתי מילים אף פעם וגם הפעם לא כתבתי מילים לאלבום הזה. זה לא אחד ה"תפקידים" שלי בלהקה. גם אין לי איזו השראה מיוחדת לכתוב מילים, זה לא משהו שאני מרגיש שאני צריך ורוצה לעשות כרגע בהרכב. ההרכב רץ כל-כך הרבה שנים בצורה מסוימת שאני לא ממש רוצה להכניס אלמנט שאולי יהיה קצת מוזר במערכת יחסים בינינו בתוך הלהקה. אני מקווה שזה נשמע הגיוני.

האם בכתיבה של האלבום נתקלתם במחסומים יצירתיים? ואם כן איך אתם מצליחים להתגבר עליהם?
ההרכב הזה כל-כך כישרוני ומלא רעיונות שממש נדיר שמישהו יתקע. מי שכתב את המוזיקה לאלבום זה אני, ג'ון פטרוצ'י ומייק פורטנוי, ובינינו לא קורה הרבה ששלושתנו נתקעים ואף אחד לא יכול לבוא ולפתח הלאה. תמיד יש רעיון חדש, תמיד מנסים עוד רעיון ועוד רעיון עד שמוצאים את הכיוון שכולם מרוצים ממנו. אנחנו כותבים במקטעים קצרים ואז מוצאים את הדרך לחבר אותם יחד וכך התהליך הרבה יותר קל עבורנו. אנחנו נותנים למקטעים השונים שמות לפי מה שעולה בראש באותו רגע, או ההשפעה המוזיקאלית של אותו קטע. ואז מאוד קל לשחק עם המקטעים השונים וככה ההשראה ממשיכה להגיע שוב ושוב ולא נמצאים במצב של מחסום יצירתי או משהו בסגנון. אנחנו לא חושבים יתר על המידה (over think) כמו הרבה הרכבים אחרים. אנחנו מנסים פשוט לגרום לזה לקרות ולזרום עם זה קדימה ולהיות חופשיים עם האומנות שלנו. הביטחון העצמי שלנו גבוה ולכן אנחנו גם לא חושבים פעמיים לפני שמקליטים משהו; אנחנו מאוד מאמינים בעצמינו וקשה במצב הזה לעצור את ה"רכבת" של דרים ת'יאטר, במיוחד עם מייק מאחורינו, עם מנטאליות של במאי קולנוע, מכוון את כולם ומחבר את כל הלהקה. לפעמים כשאני מקשיב לאלבום אחרי ההקלטות אני חושב לעצמי – זה המון מוזיקה באלבום אחד, ואז אני צריך לשחזר את הכול מחדש כדי לעבד את זה להופעה.

בהקשר למסע ההופעות הקרב. יש לכם שתי מדינות חדשות שמצטרפות לטור – רוסיה וכמובן ההופעה שכולנו מחכים לה, בישראל. אחרי כל-כך הרבה שנים ומדינות שונות, איך ההרגשה לבקר בעוד מדינות חדשות? האם ביקרת ברוסיה אי פעם?
זה יהיה מאוד מעניין, אנחנו מאוד מתרגשים. לא הייתי ברוסיה והעיניים יהיו פקוחות היטב כי יש הרבה מה לראות ולחוות שם. וכמובן ישראל שאני מחכה מאוד לחזור ולראות שוב את החברים שפגשתי פעם קודמת, לטייל עוד קצת אם יהיה לנו זמן. חבר טוב שלי שמנהל לי את האתר, דני קוסטריץ', בדיוק עבר לירושלים אז אני מקווה לפגוש גם אותו. בשבילי אישית זו הרגשה שונה ומיוחדת בגלל החיבור שלי לישראל וליהדות, אז תמיד כיף לחזור.

איך מייק מרגיש בקשר לביקור הזה? הרי גם הוא בא מרקע יהודי.
אני לא חושב שהוא מרגיש כמוני את החיבור הזה, אבל זה בטח מרגש גם בשבילו לראות מקום חדש, בטח ישראל. אבל אני לא חושב שתוכל לראות אותו הולך לבית כנסת או משהו כזה במהלך הביקור.

יש איזה שהם שינויים שאתם עומדים להכניס במסע הופעות החדש? שינויים בבמה אולי?
עוד לא יצא לי לדבר ממש עם הלהקה על הבמה והדברים השונים שנעשה, אבל אישית אני הולך לשנות קצת את המראה שלי על הבמה. אני עדיין עובד על זה אבל יהיו שינויים בעיקר ויזואליים בעמדה שלי, אז יש למה לצפות.

שאלה בקשר ל-Progressive Nation – אנחנו יודעים שזה הבייבי של מייק, אבל רציתי לשאול אם אתה או כל חבר אחר בלהקה יכולים להציע או לבחור את ההרכבים שמופיעים איתכם? או שאתם נותנים למייק יד חופשית בעניין הזה?
זה בהחלט הבייבי של מייק. בדיוק קיבלתי מייל בקשר לליינאפ האירופי וראיתי שאנחנו מופיעים עם הרכב בשם Unexpect שמאוד הפתיעו אותי אחרי ששמעתי כמה קטעים שלהם. אז אני חושב שמייק עושה עבודה טובה בבחירת ההרכבים, מאוד מגוון ולא בנאלי. ברור שזה היה נחמד אם הייתי יכול לומר – אני רוצה שלהקה הזאת תופיע איתנו, אבל זה באמת התפקיד של מייק וזה עובד טוב.

אוקיי, נעבור לשאלות אישיות עליך מחוץ ללהקה:
האם אתה חושב שהצלחת להגשים את המטרות והחלומות שלך בדרכך כמוזיקאי? האם יש חלומות שאתה מרגיש שפספסת במהלך השנים? אני מרגיש שהשגתי המון, אבל בהחלט יש עוד הרבה דברים שאני רוצה לעשות. ההתקדמות הטכנולוגית תמיד משאירה מקום לעוד התפתחות. וככל שהזמן עובר זה פותח אצלי עוד רעיונות שאני רוצה לעשות ולנסות כקלידן. לדוגמה, הייתי רוצה פעם בעתיד לנסות ולהקליט קצת מוזיקה אלקטרונית, שזה באמת משהו שיש לי משיכה גדולה אליו ואני בטוח שאני אמצא את הזמן בעתיד לעשות ולכתוב בכיוון הזה.

האם אתה עובד כרגע על משהו מחוץ ללהקה? אולי עוד אלבום סולו?
אני בדיוק עובד על אלבום סולו לפסנתר. אתם די הראשונים בעולם לדעת מזה, אין לי עדיין את הפרטים המלאים, אבל אני קורא לאלבום ""Notes on a Dream והוא מורכב מעיבודים שלי בעיקר לשירים, בעיקר לבלדות, של דרים תי'אטר בשילוב עם כמה קטעים מקוריים שלי לפסנתר. אני מאוד מתרגש מהאלבום הזה, כי כאן באמת אפשר לשמוע כמה יפות המלודיות שאנחנו כותבים כלהקה.

שלוש שאלות קצרות לסיום:
מה ההופעה שאתה זוכר לטובה בשנים עם דרים ת'יאטר?
הכי טובה… זה בעיקר ההופעות בעיר הבית שלי. ההופעה ברדיו סיטי למשל. אני זוכר הופעה באיטליה, במילאנו, שהייתה עם אווירה נהדרת. והופעה שעשינו בוונצואלה, שזה יוצא דופן ובאמת היה קצת כאוטי, אבל היה מרתק.

והפוך, מה ההופעה שאתה זוכר לרעה?
אני חושב שזה היה בצרפת במועדון שהופענו והקלידים שלי מתו לגמרי לאורך כמעט כל ההופעה ורק רציתי לזחול הצידה ולהתחבא.

תו מוזיקאלי מועדף?
אההם… E דאבל פלאט.

תודה רבה על הכול ועל הזמן שפינית עבורנו, ואנחנו נתראה בקרוב…

הידעת? למועדון המעריצים ישנו פורום פעיל מאוד בו החברים מתרגשים, צוחקים, מתווכחים, מתדיינים, נפגשים והכל יחדיו. הצטרף גם אתה לקהילה של מועדון המעריצים הרשמי של דרים ת'יאטר בישראל!